Un colt ultra’ uitat de lume

Septembrie 4, 2008

Cronica ultra de la malul marii: FARUL-Gloria Bistrita 2-1

30 august 2008, o zi trista pentru suflarea farista. In aceasta zi avea sa fie condus pe ultimul drum cel ce a fost Mihai Ivanovici. Cel mai mare farist, care a sustinut echipa aproape 40 de ani si acasa si in deplasare. Traind o viata pentru Farul, ultima sa dorinta a fost de a vedea stadionul. Pe la ora 13 45 este adus in spatele tribunei B, pentru a fi ultima data aproape de stadionul si echipa pe care le-a iubit cel mai mult. Sa iti fie tarana usoara Nea Mihai!

Revenind la meci, cu aproximativ un sfert de ora inaintea fluierului de start intram pe stadion, tristi si tacuti. Pe gard pe toata durata partidei s-a aflat mesajul MIHAI IVANOVICI…O VIATA PENTRU FARUL.
Meciul incepe cu un moment de reculegere, dupa acest moment cei din peluza sud incepand sa scandeze „si dupa moarte cu Farul si dupa moarte…” si „te vom iubi mereu”, in aminirea lui Nea Mihai. Primele 15 minute nu s-a cantat in peluza, in semn de respect pentru cel mai mare suporter farist.

Peluza s-a prezentat din punct de vedere vocal bine spre foarte bine,am cantat pe durata intregii partide, bineinteles cu exceptia celor 15 minute de tacere. Constat de la meci la meci o evolutie mai buna a peluzei, o cooperare mai buna intre grupari.

La final, Farul ne-a facut fericiti printr-o noua victorie acasa, o victorie pentru Nea Mihai, care sunt sigur ca a fost cu noi de sus de undeva si s’a bucurat.