Un colt ultra’ uitat de lume

Septembrie 14, 2008

Cronica ultra’ alb-visinie: RAPID-Unirea Urziceni

Dupa o pauza de doua saptamani in care am asistat la doua meciuri “foarte bune” ale nationalei soldate cu infrangerea umilitoare impotriva Lituaniei chiar pe teren propriu si cu victoria de prestigiu din meciul cu “Faroe Islands” din deplasare, caravana fotbalistica a Ligii I s-a reluat cu etapa a-VII-a. O etapa care a programat cateva meciuri foarte interesante, printre acestea numarandu-se si meciul din Giulesti, Rapid-Urziceni, echipa oaspete fiind, poate surprinzator, lidera campionatului.

Meciul a fost programat sambata la ora 20:45, temperatura de afara in jur de 10 grade a facut ca in tribunele arenei de langa Podul Grant sa poposeasca circa 5000 de suporteri. Trebuie mentionat ca s-a deschis partial in aceasta seara si peluza 1, fiind schimbata structura metalica si urmand sa fie inlocuite scaunele.

Galeria rapidista a ocupat ca intotdeauna Peluza Nord insa de aceasta data aceasta a fost plina doar pe jumatate. Pe gard bannere prezente: Berceni Style, Ultra Stil, Torcida Visinie, FCRB, Legione Titan, Gruppo Pitesti, CDI, CLTV. Cateva steaguri de fluturat ce au fost vazute foarte rar probabil din cauza vantului destul de puternic. Echipa a fost sustinuta pe parcursul intregului meci iar dupa golul doi al oaspetilor s-au auzit si scandari impotriva unuia dintre patroni si pro Dani Coman.

De partea cealalta galeria oaspete a luat loc la Peluza I si a avut in componenta aproximativ 100 de persoane. Dintre acestia un grup de circa 20 de pusti (majoritatea sub 18 ani) ne-au incantat prin scandarile lor. Scandari ca: “Plecati acasa” si “Cand va bateti cu noi” ne-au facut sa zambim in ciuda frigului patrunzator de afara si a jocului prestat de “baietii” nostrii. Oaspetii au avut pus pe gardul ce delimita sectorul un banner pe care scria “Revolution”.

Meciul a inceput cum nu se putea mai bine pentru oaspeti care au deschis scorul inca din primul minut cu largul concurs al apararii giulestene. A urmat o dominare a gazdelor care insa pana la pauza nu au reusit sa se apropie foarte periculos de poarta celor din Urziceni. Dupa pauza Rapidul a intrat mult mai decisa de la cabine si a avut 20 de minute foarte bune cu multe ocazii de poarta soldate cu egalarea scorului de pe tabela. In minutul 73 la un atac al oaspetilor Mara inscrie un gol destul de norocos care asigura victoria celor din Urziceni. De mentionat ar fi faptul ca momentan Rapid nu are portar iar asta s-a vazut din plin in ultimele 2 etape.