Octombrie 22, 2008

Cronica ultra’ alb-visinie: RAPID Bucuresti – Gaz Metan Medias 4-2

Filed under: Cronici ultras,Spectacol pe stadioane — Dodo @ 12:24 pm
Tags: , , ,

Etapa a-XI-a a Ligii I a programat duminica seara de la ora 19:00 meciul dintre Rapid Bucuresti si Gaz Metan Medias. Datorita framantarilor de la nivelul conducerii si a jocului din ultima perioada pentru Rapid acest meci era unul destul de dificil desi pornea ca favorita clara.

La ora de debut a jocului in tribune circa 3-4000 de spectatori. Peluza Nord a continuat “protestul” inceput cu ceva timp in urma si in partea de sus a peluzei a afisat mesajul:“RAPID respira doar prin NOI”. De aceasta data suporterii si-au incurajat echipa pe intreaga desfasurare a meciului facand abstractie de scorul inscris pe tabela si de prestatia jucatorilor.

Formula de start a Rapidului a fost una inedita, pentru prima oara in istoria clubului in prima echipa nefiind introdus nici un roman.

Galeria oaspete a fost formata din aproximativ 30 de sustinatori printre care se numarau deopotriva fete, copii si batrani. Au cantat pe intreaga durata a meciului insa fara prea mult succes datorita numarului destul de mic.

In teren oaspetii au inceput jocul destul de bine marcand in minutul 6 dar au fost egalati 5 minute mai tarziu prin golul inscris de rapidistul Fernandes cu ajutorul “la mano di Dio”. Repriza a-II-a a fost dominata in totalitate de Rapid care a reusit sa marcheze de inca 3 ori si sa primeasca doar un gol, acesta din urma evident in urma unei greseli de portar.

Astfel s-a incheiat o saptamana destul de buna pentru Rapid, soldata cu o victorie in campionat si calificarea in optimile Cupei Romaniei. Jocul prestat de echipa nu ne da multe sperante pentru confruntarea de peste 3 saptamani cu Steaua insa speram ca pana la data meciului echipa sa-si revina si sa nu ne dezamageasca.